Ehkki see suundumus on saanud alguse väikeste korterite ja stuudiote parimal viisil ärakasutamisest, muutusid avatud köögid kiiresti tavaliseks ka suuremates elamutes.
1. Peitke ära mustad nõud
Kasutatud pannid ja muude mustade nõude kuhjad ei ole just kõige kenam taust perekondlikule õhtusöögile ega seltskondlikule koosviibimisele. Avatud köögiga kodu nõuab toidu valmistamisel rohkem korda, kuid te saate kasutada mõningaid nutikaid nippe. Sügavad köögivalamud varjavad rohkem taldrikuid. Silma alt ära ja nii edasi! Sama tulemuse annaks ka suur nõudepesumasin.
2. Mõelge valguslahenduste peale
Hästi planeeritud valgustus on palju kasutatud nipp. Tegelikult võib see olla üsna keeruline, kuid avatud köögi planeerimisel on vaja mõelda valgustus hoolikalt läbi.
Hea reegel on luua kolm valguslahendust: põhi-, töö- ja meeleoluvalgustus.
Põhivalgustus on üldvalgustus, mida on vaja köögis ringiliikumiseks ja lihtsate toimingute, nagu kohvi valmistamise või kätepesu tarbeks. Head alternatiivid on kohtvalgustid või muud valgustid, mis jaotavad valguse ruumis ühtlaselt.
Toidu valmistamisel on tähtis ka hea töövalgustus. Selleks on tavaliselt otse tööpinna kohal olevad rippvalgustid.
Meeleoluvalgustus loob hubase õhkkonna siis, kui köögis ei toimetata. Selle võib lahendada põhivalgustuse hämardamise teel või aktsentvalgustusega, näiteks tõstes esile konkreetseid esemeid (taimi, pilte). Looge tähelepanu keskpunktid ja peitke ära varjudesse jäävad mustad nõud.
3. Looge tsoonid
Te ei vaja ruumide loomiseks seinu.
Avatud köögi üldlevinud probleem on see, et elutuba tungib kööki ja vastupidi. Seda aitab vältida ruumi eraldamine tsoonideks, näiteks erisuguste põrandakatete valimise, seinavärvi muutmise või teistsuguse valgustuse abil.
Kaht tsooni on võimalik eraldada isegi suure rohelise taimega. Olenemata sellest, mida teete, püüdke hoida köök ja elutuba lahus, et vältida segadust ja bakterite asjatut levikut.
4. Ärge unustage segistit
Pidage meeles, et avatud köögid võimaldavad inimestel näha teie kööki mitme nurga alt. Seega on stiilse ja pilkupüüdva köögisegisti valimine üks kõige olulisemaid viimaseid lihve teie avatud köögi kujunduses.
Kööki saab elavdada selle abil, kuidas vormid eri vaatenurkadest muutuvad.
Peamiselt sellest ideest lähtus ALESSI disainer Mario Trimarchi ALESSI by Orase koostöö jaoks uusima toote loomisel. ALESSI Swan by Oras (saadaval tellimisel) on nii ülifunktsionaalne köögisegisti kui ka luige siluetiga pilkupüüdev skulptuur. Selle orgaanilised vormid äratatakse ellu iga kord, kui muudate segisti kangide asendit või pöörate luige pika kaela teise suunda, muutes selle tähelepanu keskpunktiks igas avatud köögis.
Võite lahutada külaliste meelt ja samal ajal tegeleda kastmega või aidata õhtusöögi valmistamise ajal lastel koduseid ülesandeid teha. Tänu avatud köögile näib teie kodu koguni suurem, õhurikkam, kergem ja heledam. Lühidalt – avatud köögi lahendused sobivad hästi kokku tänapäevase eluviisiga.