plaatide paigaldamine
6 reeglit suuremõõduliste plaatide paigaldamiseks

Kui on valitud välja sobivad keraamilised plaadid projektile, on järgmiseks sammuks oluline olla veendunud, et plaadid paigaldatakse korrektselt. See on eriti oluline suuremõõduliste plaatide puhul, mille küljepikkused on üle 60cm. Sellised suurused moodustavad Porcelanosa pakutavast valikust suure osa.

Liialdamata võib öelda, et korrektne paigaldus on seina- ja põrandaplaatide väljanägemise ja kestvuse kõige tähtsam osa. Korrektselt plaaditud pind kestab ju aastakümneid. Teisisõnu, plaatide paigaldus on ülioluline protsess, mille üle peaks arhitekt või koduomanik korralikult mõtlema.

Reegel nr 1

Paigaldades suuremõõdulisi plaate tuleks kanda plaadisegu nii plaadi enda tagaküljele kui ka plaaditavale pinnale, kuhu plaat paigaldatakse. See on oluline selleks, et plaat kinnituks pinnale võimalikult tugevalt ning väldiks õhumullide teket plaadi all plaadiliimi sisse. Segu tuleks kanda sirgete paralleelsete joontena nii aluspinnale kui ka plaadi tagapinnale. Kui plaadid on paika pandud, tuleks plaadid üle koputada valge kummihaamriga  või “tampida” spetsiaalse mehaanilise vibreeriva tööriistaga, et kindlustada plaadi, segu ning aluspinna tugev kontakt.

Reegel nr 2

Suuremõõdulistel plaatidel on üldiselt rektifitseeritud (sirgendatud, sirgeks lõigatud) servad, mis võimaldab plaate paigaldada nii, et tekib ühtlane väikeste vuugivahedega pind, millel on nii funktsionaalne kui ka esteetiline eelis. See küll aga ei tähenda, et plaate tohiks paigaldada ilma vuugivahesid jätmata (vuugivahe peab olema minimaalselt 2mm UNI11493 kohaselt).

Reegel nr 3

Vuugivahed tuleks täita vuugitäitega vähemalt 2/3 plaadi paksusest (mida rohkem seda parem), eemaldades aegsasti liigse vuugitäite plaadi pinnalt.

Valides plaadiga ühtset värvi vuugitäite saavutate ühtlase ja nägusa plaaditud pinna.

Reegel nr 4

Suurematel pindadel tuleb jätta plaatide vahele paisuvuugid mis on täidetud spetsiaalse elastse vuugitäitega. Paisuvuuk on elastse vuugitäitega täidetud vuuk, mis laseb plaatidel temperatuuri kõikumistele kaasa “elada”, et plaat katki ei läheks või pinna küljest lahti ei tuleks.

Soovitav on sisetingimustes suurtel pindadel teha paisuvuugid iga 25-30 m² – le ja väljas iga 15-20 m² -le.

Plaatidele väljalõigete tegemiseks on eelnevalt kindlasti vaja lõike nurkadesse teha D7mm või D8mm puuriga ette auk, et hoida ära hilisemad võimalikud mõrade tekked väljalõike nurkadesse.

Reegel nr 5

Alati tuleks seinte jms äärde jätta nö perimeeter vuugivahed, mida ei täideta vuugitäitega.

Reegel nr 6

Terve pind tuleks pärast tööde lõppemist täielikult puhastada kõikidest paigalduse käigus kasutatud ainetest. Alles peale seda saab lugeda töö lõppenuks.

Need on vaid mõningad nõuanded, mida järgides aitavad teil tagada, et teie valitud plaadid saaksid perfektselt paigaldatud ja kaua kasutuses.

Ärge kartke küsida lisainformatsiooni paigalduse kohta. Nõudke selgeid vastuseid ja ebaselgeks jäävaid asju paluge alati üle täpsustada. Keraamilised plaadid kestavad palju aastaid ning nende korrektne paigaldamine on väärt suuremat ajakulu ja tähelepanu.